W drugim tygodniu stycznia 2023 roku w naszej szkole zorganizowaliśmy dwudniowe wydarzenie pt. “Mistrzowie Energii już dzisiaj w Golasowicach”, które było działaniem projektowym w ramach konkursu Państwowego Instytutu Badawczego NASK. Inicjatywa miała na celu promowanie i kształtowanie zdrowych, w tym także cyfrowych nawyków wśród uczniów, pracowników szkoły i ich rodzin. Wydarzenie koordynowały nauczycielki p. Edyta Kurłowicz i p. Maria Lerch-Henczko wraz z uczennicami klasy ósmej Hanią i Karoliną, we współpracy z wychowawcami.
Ósmoklasistki rozpoczęły cykl styczniowych spotkań od przeprowadzenia zajęć w formie warsztatów dla dwóch grup przedszkolnych, podczas których zademonstrowały działanie i wykorzystanie własnoręcznie przygotowanych miniturbin wodnych, obwodów elektrycznych oraz pracy projektowej, która przedstawiała funkcjonowanie domu wykorzystującego odnawialne źródła energii. Dziewczyny pokazały także najmłodszym członkom społeczności szkolnej zastosowanie paneli słonecznych do wprawiania zabawek w ruch –ecosolar grasshopper.
Kolejna część działań konkursowych skupiła się na uczniach klas 1-3, którzy spotkali się w sali gimnastycznej na zajęciach ruchowych prowadzonych przez piłkarkę lokalnej drużyny sportowej UKS RioPielgrzymowice. W trakcie tej części wydarzenia dzieci pod okiem starszych kolegów, wychowawców i sportsmenki starały się zużyć zgromadzoną w ich mięśniach siłę witalną, aby w jak najszybszym czasie pokonać przygotowane konkurencje. Zwieńczeniem zmagań sportowych był trening umysłu połączony z doskonaleniem percepcji wzrokowo-ruchowej, koncentracji uwagi i refleksu, a więc gra w Bingo. Na nasze wydarzenie została przygotowana wersja autorska tak, aby nawiązywała do Mistrzów Energii, którzy już od dzisiaj mieszkają w Golasowicach.
W tych dniach dla uczniów klas 4-8 zostały opracowane prezentacje oraz quizy z wykorzystaniem TIK i przeprowadzony przez ósmoklasistki cykl prelekcji na temat wdrażania w ZSP w Golasowicach szeregu ciekawych rozwiązań, które miałyby korzyści finansowe, zdrowotne i ekologiczne dla społeczności lokalnej. Młodzież tych oddziałów na lekcjach z wychowawcą, geografii i przyrody została poinstruowana jak w przystępny sposób podjąć wyzwanie Energy Saver’a i swoje pomysły przenieść na płaszczyznę szkolną i domową.